עמותת בית מורשת בפרויקט מיוחד:

קורס יסודות ההתנהלות הכלכלית לצעירים!

להתחיל את החיים האמיתיים עם ארגז כלים של ידע פיננסי וכלכלי!

אם אתם אנשי חינוך בחטיבה העליונה, מנהלי ישיבות גבוהות, ראשי ישיבות הסדר, ראשי מכינות קדם צבאיות, מפקדים בצה"ל, מנהלי עמותות שירות לאומי ואזרחי, מנהלי מרכזים לצעירים,

זה הקורס שאתם רוצים עבור הצעירים והצעירות שלכם!

צעירים רבים מסיימים תיכון, צבא ואפילו תואר, ואין להם הבנה אמיתית לאיזה עולם הם נכנסים ואיזו דרך מאתגרת הם מתחילים!

ואז, שלב אחר שלב הם מתחילים לפגוש באתגרים הכלכליים מתוך חוסר ידע והבנה בעולמות האלה, עושים טעויות בסיסיות ומתנסים על עצמם במקום ללמוד מניסיונם של אחרים.

טעות קטנה בגיל צעיר עולה ביוקר בהמשך החיים, ואילו התנהלות פיננסית נבונה ומודעת בונה את העתיד ומבטיחה איכות חיים מבוססת ואיתנה.

טעימה מתוך הנושאים המעוררים עניין:

אנחנו נעזור לצעירים להבהיר את כל המושגים הללו (ועוד רבים אחרים) כך שלא ישארו מפחידים ומרוחקים.

הידע, הכלים וההבנה בעולם הכלכלי-פיננסי יחסכו להם את כל הטעויות שעולות ביוקר!

אושר ועושר - הילכו שניהם יחדיו?

אנחנו, בעמותת בית מורשת, עוסקים בחינוך ושיפור החוסן, חוקרים ומיישמים את שיטת החשיבה החיובית ומדע האושר. במסגרת זו החלטנו להרים את הכפפה ולייצר קורס מיוחד לצעירים שמטרתו להעניק ארגז כלים כלכלי-פיננסי מקיף ושלם לצעירים, לקראת החיים האמיתיים. פיתחנו את הקורס בהתאמה לתלמידי החטיבה העליונה, חניכי מכינות קדם צבאיות, ישיבות וש"ש, חיילים ומשרתי השירות הלאומי-אזרחי, זוגות צעירים.

(ו... כן, גם למורים, המחנכים, המדריכים והמפקדים שלהם לא יזיק לשמוע ולהוסיף ידע).

בעזרת הקורס יצאו הצעירים לחיים האמיתיים
מנקודת פתיחה שתעניק להם:

ידע וכלים לניהול הכסף והכלכלה האישית שלהם.

הבנה בסיסית של כל מושגי היסוד בעולם הכלכלה (בנקים, השקעות, שוק העבודה, התחייבויות, נכסים, נדל''ן ועוד).

ביטחון עצמי מול אתגרים יומיומיים.

פיתוח חשיבה של שפע – הבנה כיצד העשירים חושבים ומתנהלים.

חיזוק הזוגיות – ניהול כלכלי בתוך המשפחה ובזוגיות!

לפרטים נוספים על הקורס

הרשמו בטופס:

שאלות ותשובות

נכון, בעזרת גוגל אפשר למצוא המון מידע חופשי ברחבי האינטרנט: כלכלת המשפחה, חינוך פיננסי, התנהלות עם בנקים, מס הכנסה, ביטוח לאומי, קרנות פנסיה, השקעות, משכנתאות, שוק ההון, מסחר באמזון ואיביי ועוד ועוד.

ועכשיו מה? הוצפתם בהמון מידע, אבל קשה לכם לברור מה מתאים לכם, המידע בדרך כלל אינטרסנטי (רוצים שבסוף תרכשו מוצר או שירות) ולא אובייקטיבי, המידע חלקי, נקודתי, ובדרך כלל גם קשה להבנה בהעדר רקע קודם.

הקורס שלנו מקיף וכולל את כל התחומים הנדרשים, מרחיב את מושגי היסוד כשהם מקושרים לאקטואליה ולחדשות. הקורס מעשי, מונגש, מתווך ומומחש בשפה פשוטה "בגובה העיניים", ובעיקר, בלי שום אינטרס. אין לנו אותיות קטנות, אין לנו כוונות נסתרות, אנחנו לא רוצים למכור לכם שום מוצר או שירות. אנחנו עמותה שרוצה לשפר את העולם ולחזק את חוסנה של החברה דרך חוסנם של היחיד והמשפחה. ככה פשוט, ככה חשוב!

 • תלמידי החטיבה העליונה (י'-י"ב).
 • חניכי מכינות קדם צבאיות.
 • תלמידי ישיבות הסדר וישיבות גבוהות.
 • חיילים בצה"ל.
 • משרתי השירות הלאומי-אזרחי.
 • סטודנטים.
 • זוגות צעירים.
 • לצעירים לפני כיתה י'.
 • לאנשים מנוסים שכבר למדו על בשרם כיצד העולם מתנהל.
 • לאנשים שכבר רכשו ידע מקיף.
 • לבוגרי כלכלה ומינהל עסקים.

לדחות זה הכי קל, אבל להתעמת מול המציאות זה כבר עניין אחר.
המציאות מראה שאנשים רבים מגיעים לגילאי 30 ואפילו 40 עם חוסר ידע בתחום הפיננסי ומתעוררים רק כשהחיים הופכים למאוד מאתגרים, כשהאוברדרפט מתנפח למימדים מפלצתיים ובני הזוג חווים קשיים זוגיים ומשפחתיים. כמות הדילמות ואפילו החרדות שאיתן צריך להתמודד מבלי להתמוטט ממלאות את היום והלילה, ובכלל, מסביב, כולם חיים באושר ובעושר…

בשלב הזה כבר עלול להיות מאוחר לגלות שיכולנו לפעול אחרת אילו רק מישהו היה טורח ללמד אותנו את סודות החיים…

מכינה תמונה קבוצתית

קצת עלינו!
החזון והשליחות של עמותת בית מורשת הינם ליזום ולנהל שותפויות ומיזמים המשלבים בין אחריות חברתית, חינוך ומורשת ישראל.

אחד התחומים החברתיים-חינוכיים שעמותת בית מורשת לקחה על עצמה כחלק משליחותה הינו מיזם "משפחה מאושרת" הפועל לחיזוק החוסן האישי, הזוגי והקהילתי. כחלק מהמיזם ניתן דגש מיוחד על התחום הפיננסי, שכן קשיים משפחתיים רבים נובעים מחוסר בידע והעדר חינוך פיננסי. קשיים אלו מעיבים על זוגיות איתנה ומחלישים את החוסן האישי והזוגי, וממילא גם את החוסן החברתי של כולנו ביחד.

מנחה הקורס:
ישראל ריזה

עובד כ - 15 שנה בתחום ניהול הכספים ומשאבי אנוש של מוסדות תיכון ועמותת בית מורשת, ובמשך כעשור שימש כמלווה וכראש צוות בארגון פעמונים.
בשנים האחרונות מלמד את התחום במוסדות תיכון ובמסגרות קדם צבאיות.
בעל MA והכשרה בניהול מוסדות חינוך.

מלווה מקצועי מטעם העמותה:
מושי אשר

בעל ניסיון של מעל 35 שנה בניהול עסקים, ארגונים ורשויות. משמש כמנכ"ל משותף בעמותת בית מורשת וכיועץ ארגוני. שימש כמנכ"ל המועצה האזורית הגדולה בישראל - מטה בנימין.
בעל BA במינהל עסקים ו-MA בהתנהגות ארגונית.

חשוב לציין

עמותת בית מורשת הינה עמותה חברתית ללא מטרות רווח. האינטרס היחידי שלנו מהקורס 'יסודות הכלכלה לצעירים' הוא להעניק ארגז כלים לצעירים.

איננו מתכוונים למכור או לשווק שום מוצר (שלנו או של אחרים) במהלך הקורס ואחריו ולא נשכנע אף אחד להשקיע או לבצע פעולות שדורשות הוצאה כספית מצד משתתפי הקורס.

אנחנו ממוקדים בהעברת הכלים והידע כדי להעניק כוח ויכולת למשתתפים, ואיננו אחראים על כל צעד או פעולה שתעשה או שתמנע מצד המשתתפים בעקבות הידע שילמדו במהלך קורס.

לפרטים נוספים על הקורס

הרשמו בטופס:

נבנה במחשבה רבה ע"י //

גלילה לראש העמוד

כשנעמה אנסבכר חזרה הביתה מעוד יום עבודה שגרתי, ומחוץ לביתה שוב פעם התרוצצה חבורת ילדים מהקהילה האתיופית בני 5-8 לכל היותר, היא הרגישה שהיא לא יכולה להכנס הביתה ופשוט להשאיר אותם בחוץ.

הימים היו ימי תחילת הסתיו. רוחות קרות נושבות בחוץ, השמש שוקעת מוקדם, והילדים הללו, בהיעדר סמכות הורית בביתם, מוצאים את עצמם משוטטים שעות רבות ברחוב לצד חבריהם.

יאיר ונעמה נישאו אומנם לפני חודשיים בלבד, אבל מראש אמרו שביתם יהיה פתוח ושחסד ואהבה ישרו בו תמיד. בכל אחר הצהריים עקבה נעמה אחרי הילדים שליבם יצא אליהם, עד שבאותו יום גמלה בליבה החלטה להכניס אותם לביתה. היא הכינה לכולם שוקו חם, התעניינה בהם ובשמותיהם ואפילו סייעה לכל אחד מהם להכין שיעורי בית.

בלי שהתכוונה לכך, היה זה יומה הראשון של הלימודיה בבית מורשת במעלה אדומים.

מאז אותו אחר צהריים, לפני 13 שנה, ארבעה ימים בשבוע, פתוחה הלימודיה לילדי הקהילה האתיופית בין השעות 16:00-18:30. עד היום לרבים מהם אין הורים שמחכים בבית עם ארוחה חמה, כיוון שהוריהם ובמקרים רבים גם אחיהם הגדולים, עובדים מבוקר ועד לילה ומתמודדים עם עבודה ביגע כפיים.

"בלימודיה הם מקבלים אוכל חם, תמיכה רחבה מצוות מקצועי ועזרה לימודית שמסייעת להם להחזיק ראש בלימודים" אומרת דקלה בן פורת מנהלת הלימודיה כיום. "פועל יוצא של הלימודיה, שמראש לא הגדרנו אותו כצורך, אלא שפשוט קרה מעצמו, הוא העובדה שתוך כדי ההתנהלות של המקום – שהחל כמועדונית, המסגרת נתנה מענה גם לבעיות חברתיות ורגשיות. לכן החלטנו להחליף את השם ממועדונית ללימודיה והשינוי הזה עזר".

בלימודיה משתתפים כיום חמישים ילדים והיא מופעלת ע"י צוות מתנדבים, מדריכים, תלמידים שעושים מחוייבות אישית מטעם בתי הספר וכן פנסיונרים, חניכי תנועת הנוער בית"ר ומתנדבי 'בית המתנדב' בעיר.

"מרגש אותנו שהילדים מגיעים עם המון מוטיבציה ומרץ. לכל ילד יש תיק אישי שממלאים יחד עם מחנכת הכיתה, יש קשר ישיר בינינו לבין המורה וסך הכל יש לנו תחושה שב"ה העסק עובד. לאורך השנים חווינו פה מאות מקרי הצלחה של ילדים שיכלו בקלות למצוא את עצמם בלי תעודות בגרות והיום הם במקום אחר לגמרי בחיים. התקדמו והוציאו מעצמם כל כך הרבה יכולות שהיו טמונות בהם", מוסיפה דקלה.

מאחר וילדי המועדונית לא רוצים לפתוח תיק ברווחה, בשל המבוכה לרוב, הם מאבדים את הזכאות להנות ממועדוניות. כך הם מוצאים עצמם ללא מסגרת כלל. לטובת הילדים האלו הוקמה הלימודיה המהווה פתרון מצוין. תמורת דמי רישום בלבד של 50 שקלים הם מקבלים עזרה ותמיכה, חוגים (המעבירים אותם מגיעים בהתנדבות מלאה).

לסיום משתפת אותנו דקלה בסיפור הצלחה נוגע ללב על אחד מילדי הלימודיה שהצוות כמעט התייאש ממנו לחלוטין. הילד התנהג בצורה שלא מתאימה למקום והצוות רצה להעביר אותו למועדונית רווחה.

"הסברנו לו שוב ושוב שיש משמעת וכללים למשתתפי הלימודיה. אלא שלצערנו זה לא עזר. היינו ממש מיואשים ממנו ובצר לנו נאלצנו להרחיק אותו מהמקום. בתחילת השנה הנוכחית, כשהוא תלמיד בכיתה ג', הוא הגיע באחד הימים ללימודיה. מישהו לקח אותו הצידה והזכיר לו את הסיבות בגללן הוא לא יכול להשתתף יותר בפעילות. הילד התחנן על נפשו ואמר שהוא כאן כדי להישאר ושיעשה מה שצריך בשביל זה. החלטנו להאמין לו ובו, נתנו לו צ'אנס נוסף כי הרגשנו שהוא רוצה להתקדם".

"לשמחתנו הוא הפתיע ובענק. בחמשת החודשים שחלפו מתחילת השנה הוא התקדם בצורה מדהימה. זה ילד אחר. ילד שנעים להיות איתו, ילד שקיבל העצמה גדולה השנה. הצמדנו לו מתנדבת שליוותה איתו באופן אישי, יצרנו קשר עם אחיו הגדול שבדיוק השתחרר מהצבא. ביקשנו ממנו ללוות את אחיו בצורה הדוקה יותר השנה. התקדמנו מאוד עם הילד והוא עבר שינוי אדיר".

הלימודיה נקראת 'כנפי רוח' על שם שיר חג'ג' הי"ד שנרצחה בפיגוע דריסה לפני שלוש שנים. שיר גדלה במעלה אדומים ועסקה בשעות הפנאי בהתנדבות עם ילדים בעזרה בלימודים, כך שהלימודיה על שמה ממשיכה בעצם את שירת חייה.

בשביל הסיפורים הקטנים הללו הלימודיה בבית מורשת צריכה אתכם.

הרב אלי קפלן והרב אסף כהן העומדים בהנהלת בית מורשת אומרים כי "הלימודיה שהקמנו בבית מורשת היא סיפור הצלחה שב"ה נותן הזדמנות חדשה לילדים הללו. ראינו עשרות סיפורי הצלחה של ילדים שהצליחו בלימודים והתקבלו ללימודי המשך בבתי ספר טובים, שזה נותן לנו מוטיבציה להמשיך ולפעול".

הלימודיה אינה נהנית מתמיכה עירונית כלשהי ומתקיימת מכספי ההתרמה השנתית שעורכת בית מורשת. על מנת שנוכל להמשיך את הקיים ולפתח את המועדונית הלאה, אנו זקוקים לכם.

השבוע בית מורשת מקיימת קמפיין גיוס לטובת הפרויקטים השונים שהיא מפעילה בעיר: המכינה הקדם צבאית , לימודיית כנפי רוח, בית המדרש, מועדונית צמ"ד, פעילות לילדים וגימלאים ועוד.

דילוג לתוכן