Blue Happy Hanukkah Instagram Story (8)

חג החנוכה מבטא את הניצחון במאבק התרבותי־חינוכי שנמשך עד ימינו בין תרבות המערב – תרבות יוון, ובין התרבות הישראלית מאז ומקדם.

מאבק זה בא לידי ביטוי בגזרות שגזרו היוונים על עם ישראל במטרה לקעקע את יסודות התורה בעם ישראל.

הניצחון הרוחני שבא לידי ביטוי בהתנגדות לגזרות אלו נובע מחינוך יהודי שורשי, ולכן חג החנוכה הוא חג החינוך היהודי.

הביטוי לחינוך היהודי טמון במנהג נתינת 'דמי חנוכה' לילדים. מנהג זה, בן כמה מאות שנים, החל בנתינת צדקה לילדים עניים בכדי שיוכלו ללמוד תורה.

(מקורות: מגן אברהם, פרי מגדים, ב"ח, משנה ברורה על שולחן ערוך סימן תר"ע, קיצור שולחן ערוך סימן קל"ט ועוד).

כתוצאה מכך, התרחב המנהג לתת 'דמי חנוכה' לילדים כדי לעודד אותם ללמוד תורה בעצמם ולחנכם לתת צדקה.

(מקורות: התוועדויות הרבי מליובאוויטש תשמ"ז ועוד, ספר התודעה – מנהגי חנוכה ועוד).

אלו נושאים שכל אדם בוגר מתמודד איתם, וכלשונו של הרבי: "בעניין מעות חנוכה, שהכוונה בנתינתם לילדים לקשר מעות חנוכה בלימוד שיש ללמוד ממעות אפילו בהתבוננות קלה. כי מצד אחד הרי יש למעות כוח גדול, שמי שיש לו הרבה מעות הוא עשיר, ואפילו עשיר גדול, ומי שאין לו הוא עני ורש. ומצד שני, הרי הכסף כמו שהוא לעצמו אינו אף אחד מג' צורכי האדם – מזון, לבוש, בית, אלא שבו ועל ידו אפשר לקנות כל צורכי האדם, ולא עוד, אלא שבו ועל ידו יכול לקיים מצוות הצדקה וגמילות חסדים וכמה מצוות, מה שאין כן אם הכסף יהיה מונח בקופסה ללא ניצול וללא תועלת"

דמי חנוכה הופכים להזדמנות להעניק לילדים חינוך פיננסי בשילוב עם חשיבה, דיון וחווייה אודות מצוות נתינת צדקה. אנחנו מציעים לכם, ההורים (וגם סבים וסבתות מוזמנים בשמחה), לשבת עם הילדים בעת נתינת 'דמי חנוכה' ולקיים דיון מעצים, מחנך ומלמד, אודות צרכיהם וצרכי ילדים ונזקקים אחרים.

הכנו עבורכם מחשבון ניהול המאפשר לכם להגדיר כמה 'דמי חנוכה' יקבלו הילדים, כמה מתוך הסכום ילך לצרכיהם ולאילו מטרות (לדוגמא: ממתקים, מתנות, הצבת יעדים, חסכון ומטרתו), וכמה כסף יוקדש לצדקה ולאילו סוגי צדקה. תוכלו להוסיף ולהעמיק בפרטי הכללים הקשורים במצוות הצדקה, ולאחר מכן לחפש ביחד מטרה לצדקה המתאימה לילדים וקרובה לליבם, ולבסוף תוכלו לבצע את התרומה בפועל, יחד איתם.

כמה דמי חנוכה קיבלתי?
כמה כסף אני רוצה להוציא על משחקים?
כמה כסף אני רוצה להוציא על ממתקים?
כמה כסף אני רוצה לחסוך?
לאיזו מטרה אני רוצה לחסוך?
כמה כסף נשאר לי כדי לעזור לאחרים?

תרומה כללית לעמותת בית מורשת המקימה ומנהלת מגוון פרוייקטים מרגשים בתחומים חברתיים-חינוכיים: https://tak.co.il/new/?t=0B0

תרומה למועדונית לילדים עם צרכים מיוחדים: https://tak.co.il/new/?t=52C  

תרומה למכינה קדם צבאית: https://tak.co.il/new/?t=6A6

תרומה ללימודייה לילדים ממשפחות מאותגרות כלכלית ומשפחתית: https://tak.co.il/new/?t=W5H

תרומה לבית מדרש לאברכים המיועדים לעסוק בחינוך: https://tak.co.il/new/?t=GTK

בזכות תרומתכם נוכל להרחיב את פעילויותינו ולהוסיף עוד הרבה טוב לעולם.

בזכות תרומתכם נוכל לקלוט עוד ילדים עם צרכים מיוחדים ולשמח אותם ואת בני משפחותיהם!

בזכות תרומתכם נוכל לקלוט חניכים שאין להם או להוריהם יכולת לממן את שכר הלימוד.

בזכות תרומתכם נוכל לתת לילדים נוספים תיגבור לימודי וריגשי וביטחון תזונתי וחברתי. 
הלימודייה נקראת ע"ש סגן שיר חג'אג' ז"ל, בת מעלה אדומים, שנהרגה בפיגוע הדריסה בארמון הנציב בירושלים.

בזכות תרומתכם נוכל לעזור לאברכים הלומדים בבית המדרש כיצד להיות מחנכים ומורים.

תרומה כללית לעמותת בית מורשת המקימה ומנהלת מגוון רחב של פרוייקטים מרגשים בתחומים חברתיים-חינוכיים: https://tak.co.il/new/?t=0B0

בזכות תרומתכם נוכל להרחיב את פעילויותינו ולהוסיף עוד הרבה טוב לעולם.

תרומה למועדונית לילדים עם צרכים מיוחדים: https://tak.co.il/new/?t=52C  

בזכות תרומתכם נוכל לקלוט עוד ילדים עם צרכים מיוחדים ולשמח אותם ואת בני משפחותיהם!

תרומה למכינה קדם צבאית: https://tak.co.il/new/?t=6A6

בזכות תרומתכם נוכל לקלוט חניכים שאין להם או להוריהם יכולת לממן את שכר הלימוד.

תרומה ללימודייה לילדים ממשפחות מאותגרות כלכלית ומשפחתית: https://tak.co.il/new/?t=W5H

בזכות תרומתכם נוכל לתת לילדים נוספים תיגבור לימודי וריגשי וביטחון תזונתי וחברתי. 
הלימודייה נקראת ע"ש סגן שיר חג'אג' ז"ל, בת מעלה אדומים, שנהרגה בפיגוע הדריסה בארמון הנציב בירושלים.

תרומה לבית מדרש למחנכים ומורים: https://tak.co.il/new/?t=GTK

בזכות תרומתכם נוכל לעזור לאברכים הלומדים בבית המדרש כיצד להיות מחנכים ומורים.

רוצים לספר לנו על התהליך שעברתם עם הילדים? שתפו אותנו בחוויה:

גלילה לראש העמוד

כשנעמה אנסבכר חזרה הביתה מעוד יום עבודה שגרתי, ומחוץ לביתה שוב פעם התרוצצה חבורת ילדים מהקהילה האתיופית בני 5-8 לכל היותר, היא הרגישה שהיא לא יכולה להכנס הביתה ופשוט להשאיר אותם בחוץ.

הימים היו ימי תחילת הסתיו. רוחות קרות נושבות בחוץ, השמש שוקעת מוקדם, והילדים הללו, בהיעדר סמכות הורית בביתם, מוצאים את עצמם משוטטים שעות רבות ברחוב לצד חבריהם.

יאיר ונעמה נישאו אומנם לפני חודשיים בלבד, אבל מראש אמרו שביתם יהיה פתוח ושחסד ואהבה ישרו בו תמיד. בכל אחר הצהריים עקבה נעמה אחרי הילדים שליבם יצא אליהם, עד שבאותו יום גמלה בליבה החלטה להכניס אותם לביתה. היא הכינה לכולם שוקו חם, התעניינה בהם ובשמותיהם ואפילו סייעה לכל אחד מהם להכין שיעורי בית.

בלי שהתכוונה לכך, היה זה יומה הראשון של הלימודיה בבית מורשת במעלה אדומים.

מאז אותו אחר צהריים, לפני 13 שנה, ארבעה ימים בשבוע, פתוחה הלימודיה לילדי הקהילה האתיופית בין השעות 16:00-18:30. עד היום לרבים מהם אין הורים שמחכים בבית עם ארוחה חמה, כיוון שהוריהם ובמקרים רבים גם אחיהם הגדולים, עובדים מבוקר ועד לילה ומתמודדים עם עבודה ביגע כפיים.

"בלימודיה הם מקבלים אוכל חם, תמיכה רחבה מצוות מקצועי ועזרה לימודית שמסייעת להם להחזיק ראש בלימודים" אומרת דקלה בן פורת מנהלת הלימודיה כיום. "פועל יוצא של הלימודיה, שמראש לא הגדרנו אותו כצורך, אלא שפשוט קרה מעצמו, הוא העובדה שתוך כדי ההתנהלות של המקום – שהחל כמועדונית, המסגרת נתנה מענה גם לבעיות חברתיות ורגשיות. לכן החלטנו להחליף את השם ממועדונית ללימודיה והשינוי הזה עזר".

בלימודיה משתתפים כיום חמישים ילדים והיא מופעלת ע"י צוות מתנדבים, מדריכים, תלמידים שעושים מחוייבות אישית מטעם בתי הספר וכן פנסיונרים, חניכי תנועת הנוער בית"ר ומתנדבי 'בית המתנדב' בעיר.

"מרגש אותנו שהילדים מגיעים עם המון מוטיבציה ומרץ. לכל ילד יש תיק אישי שממלאים יחד עם מחנכת הכיתה, יש קשר ישיר בינינו לבין המורה וסך הכל יש לנו תחושה שב"ה העסק עובד. לאורך השנים חווינו פה מאות מקרי הצלחה של ילדים שיכלו בקלות למצוא את עצמם בלי תעודות בגרות והיום הם במקום אחר לגמרי בחיים. התקדמו והוציאו מעצמם כל כך הרבה יכולות שהיו טמונות בהם", מוסיפה דקלה.

מאחר וילדי המועדונית לא רוצים לפתוח תיק ברווחה, בשל המבוכה לרוב, הם מאבדים את הזכאות להנות ממועדוניות. כך הם מוצאים עצמם ללא מסגרת כלל. לטובת הילדים האלו הוקמה הלימודיה המהווה פתרון מצוין. תמורת דמי רישום בלבד של 50 שקלים הם מקבלים עזרה ותמיכה, חוגים (המעבירים אותם מגיעים בהתנדבות מלאה).

לסיום משתפת אותנו דקלה בסיפור הצלחה נוגע ללב על אחד מילדי הלימודיה שהצוות כמעט התייאש ממנו לחלוטין. הילד התנהג בצורה שלא מתאימה למקום והצוות רצה להעביר אותו למועדונית רווחה.

"הסברנו לו שוב ושוב שיש משמעת וכללים למשתתפי הלימודיה. אלא שלצערנו זה לא עזר. היינו ממש מיואשים ממנו ובצר לנו נאלצנו להרחיק אותו מהמקום. בתחילת השנה הנוכחית, כשהוא תלמיד בכיתה ג', הוא הגיע באחד הימים ללימודיה. מישהו לקח אותו הצידה והזכיר לו את הסיבות בגללן הוא לא יכול להשתתף יותר בפעילות. הילד התחנן על נפשו ואמר שהוא כאן כדי להישאר ושיעשה מה שצריך בשביל זה. החלטנו להאמין לו ובו, נתנו לו צ'אנס נוסף כי הרגשנו שהוא רוצה להתקדם".

"לשמחתנו הוא הפתיע ובענק. בחמשת החודשים שחלפו מתחילת השנה הוא התקדם בצורה מדהימה. זה ילד אחר. ילד שנעים להיות איתו, ילד שקיבל העצמה גדולה השנה. הצמדנו לו מתנדבת שליוותה איתו באופן אישי, יצרנו קשר עם אחיו הגדול שבדיוק השתחרר מהצבא. ביקשנו ממנו ללוות את אחיו בצורה הדוקה יותר השנה. התקדמנו מאוד עם הילד והוא עבר שינוי אדיר".

הלימודיה נקראת 'כנפי רוח' על שם שיר חג'ג' הי"ד שנרצחה בפיגוע דריסה לפני שלוש שנים. שיר גדלה במעלה אדומים ועסקה בשעות הפנאי בהתנדבות עם ילדים בעזרה בלימודים, כך שהלימודיה על שמה ממשיכה בעצם את שירת חייה.

בשביל הסיפורים הקטנים הללו הלימודיה בבית מורשת צריכה אתכם.

הרב אלי קפלן והרב אסף כהן העומדים בהנהלת בית מורשת אומרים כי "הלימודיה שהקמנו בבית מורשת היא סיפור הצלחה שב"ה נותן הזדמנות חדשה לילדים הללו. ראינו עשרות סיפורי הצלחה של ילדים שהצליחו בלימודים והתקבלו ללימודי המשך בבתי ספר טובים, שזה נותן לנו מוטיבציה להמשיך ולפעול".

הלימודיה אינה נהנית מתמיכה עירונית כלשהי ומתקיימת מכספי ההתרמה השנתית שעורכת בית מורשת. על מנת שנוכל להמשיך את הקיים ולפתח את המועדונית הלאה, אנו זקוקים לכם.

השבוע בית מורשת מקיימת קמפיין גיוס לטובת הפרויקטים השונים שהיא מפעילה בעיר: המכינה הקדם צבאית , לימודיית כנפי רוח, בית המדרש, מועדונית צמ"ד, פעילות לילדים וגימלאים ועוד.

דילוג לתוכן